Tuesday, February 13, 2007

Cydr

Nareszcie ! Cydr pojawił się w Carrefour we Wrocławiu. Jak dotąd nie miałem szczęścia do tego napoju w Polsce...właściwie to nigdy nie udało mi się go kupić. Tymczasem to naprawdę smaczny trunek który nieodzownie kojarzy mi się z latem i francuską wsią gdzie to zazwyczaj cydr miałem przyjemność spożywać.

Zatem jest. Kosztuje o zgrozo jedyne 6 zł ( wersja doux, jest też w wersji brut – nieco droższy). Sprzedawany jest w brzydkich zielonych butelkach przypominających te od taniego wina z czerwoną zakrętką. Pachnie przyjemnie i równie przyjemnie smakuje. Lekko , owocowo, świeżo z miłymi bąbelkami. Będzie dosko0nały na gorące letnie dni w ogródku. Na etykietce napisano że ma jedynie 2% vol ale w głowie szumi przyjemnie.

A teraz odrobina wiedzy. Cydr to lekko gazowany napój powstający w wyniku fermentacji niesłodzonego soku jabłkowego. Zazwyczaj zawartość alkoholu nie przekracza 6%. Cydr jest szczególnie popularny we Francji i Wielkiej Brytanii, w Belgii i Irlandii. Nic tak nie gasi pragnienia w letnie dni jak szklanka ( butelka !) cydru. Mniam !
Smacznego !

1 comment:

Anonymous said...

Ja polecam stronę krainacydru.pl oraz kamron.pl .
Ta druga to strona importera, a pierwsza, to portal społecznościowy z mapką gdzie można kupić cydr.