Wednesday, December 10, 2008

Bąbelki w Winarium

Kolejna degustacja we wrocławskim Winarium przebiegła pod hasłem „Wina musujące świata”. Były 3 kraje i 6 butelek. Był też pokaz slajdów z piwnic i winnic oraz dawka cennej wiedzy.

Na pierwszy ogień poszła Cava

1. Cava Brut Gran Reserva, Bohigas, Catalunya

Kraj: Hiszpania, Katalonia
Szczep: Macabeo, Xarel.lo, Parellada, Chardonnay
Cena: 37 zł

Wino o uderzającym zapachu drożdży, który po chwili przywodzi na myśl ciasto i skórkę od chleba. W tle nuty brzoskwiń i orzechów laskowych. Usta żywe, nieco szorstkie z delikatnie gorzkawym posmakiem.
.
2. Cava Semi Sec Bohigas, Catalunya

Kraj: Hiszpania, Katalonia
Szczep: Parellada, Xarel.lo
Cena: 27 zł

W nosie cytrusy (grejpfrut) i słodycz, które razem tworzą coś co przypomina skórkę pomarańczową albo brytyjską marmoladę z pomarańczy. Usta złagodzone subtelną słodyczą- soczyste i żywe z miękkim finiszem.


Drugie w kolejności było Prosecco

3. Prosecco Crede, Bisol, DOC Prosecco do Conegliano Valdobiaddene

Kraj: Włochy
Szczep: Prosecco, Pinot Bianco, Verdiso
Cena: 63 zł

Zapach bardzo delikatny, ulotny. Nutka białych porzeczek i cytrusów. Usta żywiołowe i bardzo orzeźwiające a w finiszu nieco kwiatowe czy nawet mydlane.

4. Prosecco Cartizze, Bisol, DOC Prosecco DO Conegliano Valdobiaddene Superiore
Kraj: Włochy
Szczep: Prosecco
Cena: 117 zł

Nos lekki, owocowo trawiasty. Usta delikatne, nie przytłumione słodyczą. W finiszu miękkie, maślane. Nic tu się nie gryzie, nic nie zawadza.

Na koniec do kieliszków trafił Szampan, o którym opowiadał świetnie zaciągając po francusku przedstawiciel firmy Jacquart.

5. Champagne Mosaique Brut, Jacquart, AOC Champagne

Kraj: Francja
Szczep: Chardonnay 50%, Pinot Noir 35%, Pinot Meunier 15%
Cena: 178 zł
Uderzający swoją intensywnością, słodki nos. Są tu gruszki, truskawki i orzechy włoskie. Wybuchowy i bardzo soczysty w ustach.

6. Champagne Tradition Demi Sec Jacquart, AOC Champagne

Kraj: Francja
Szczep: Chardonnay 33%, Pinot Noir 33%, Pinot Meunier 33%
Cena: 165 zł

Tu również intensywnym słodki nos z wyraźnym aromatem ciasta drożdżowego, suszonych fig, truskawek i migdałów. W ustach świetnie wywarzona słodycz i ekspolozja owoców.
.
Ach! Pyszne te bąbelki. Niby tworzone w podobny sposób ale jednak różne. Cavy odświeżające, plażowe. Prosecco chłodne, sylwestrowe. Szmapny potężne i jednocześnie subtelne. I wszystkie łaskoczą podniebienie i wędrują prosto do głowy.

A do domu tym razem wróciłem z butelką niedrogiego Chenin Blanc z RPA.

No comments: