Friday, May 8, 2009

Garść wspomnień

Oto kilka prosto z głowy i niehronologicznie spisanych kalifornijski wspomnień. Jest tego znacznie więcej ale to te chwile przychodzą mi na myśl gdy całą tą podróż wspominam dziś, 2 tygodnie po powrocie:

Wizyta w winnicy Bonterra gdzie doradza guru win biodynamicznych Paul Dolan. Przechadzka wczesnym przedpołudniem po przepięknym ogrodzie. Wokół lawenda, rozmaryn palmy i winorośl. Próbowaliśmy kilku win ale w upale najprzyjemniej wypadł Sauvignon Blanc o intensywnym zapachu limonki. Podany w cieniu altany do krakersów z serem z dodatkiem lawendy.


Wino True Grit z winnicy Parducci. Jedyne oparte na Sarah jakiego próbowaliśmy w Kalifornii. W nosie słodycz kakao na tle z czerwonych owoców i rodzynek. W ustach miękkie, alkoholowe przywodzące na myśl porto. Świetny czekoladowy posmak.


Robert Mondavi Cabernet Sauvignon Reserve 1979 w zestawieniu z Cabernet Sauvignon 2005. To jak na razie najstarsze wino jakiego próbowałem więc siłą rzeczy zrobiło na mnie wrażenie. Zwłaszcza tym, że stojąc obok młodszego brata wciąż prezentowało się żwawo i soczyście. W nosie aksamitne o zupełnie dla mnie nowym zapachu w którym rozpoznałem tylko konfiturę z czarnej porzeczki z nutą mięty. Usta jak jedwab przeszyty soczystością. Jeśli tak smakuje stare wino od Mondaviego to jak smakuje jakieś wielkie Bordeaux ?!?U tegoż Mondaviego podane po wykwintnej kolacji Moscato d’oro. Cudownie rześkie, lekkie, owocowe słodkie wino o przejmującym zapachu mango. Zero nadęcia, zero aspiracji, czysta skroplona przyjemność.

Kolacja w piwnicy Schug Winery z Walterem Schugiem, który wspaniale opowiadała o swoich pierwszych krokach w Kalifornii. „It takes a lot of beer to make a good wine”.Degustacja win białych w Newton Wineyard na wzgórzu nad doliną Napa. Wśród nich pięknie pachnące passiflora Sauvignon Blanc od St. Supery oraz bardzo ciekawe wina z winnicy Hendry (Glbarino i Pinot Gris).Wizyta w lokalnym barze Panchas w Yountville. Po kąpieli w morzu wina pół nocy z piwem i wódką przy amerykańskich klasykach z szafy grającej. A 200 m dalej „French laundry” – jedna z najlepszych restauracji na świecie. Pozwolili nam ją zwiedzić ale jeść nie dali.Kieliszek takiego sobie Chardonnay o zapachu orzeszków ziemnych (producenta nie pamiętam) mocząc nogi w Pacyfiku. Takie chwile się pamięta.Lunch na stojąco przy nabrzeżu w San Francisco. Kraby, krewetki, clam chowder i niedrogie białe wino prosto z butelki zawiniętej w papierową torebkę.

Degustacja, samodzielnie kupażowanie, różowe PN sączone nad basenem i wreszcie kolacja z Pinot Noir w winnicy DeLoach. Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z tym szczepem i świetne wrażenia. Różane nosy, miękkie usta, bardzo łatwe i przyjemne wina.


Przejażdżka rowerowa i wizyta w Bell Winery połączona z degustacją ich fantastycznie ziołowego Merlota i bardzo ciekawego Caberneta Clone 6. Oba wina głębokie, skoncentrowane, niebanalne. Chyba najlepsze czerwone jakich próbowałem w Kalifornii.

6 comments:

Białe nad czerwonym said...

REWELACJA! Ależ bym chciał być w Twojej skórze. Oprócz win których próbowałeś ogromne wrażenie robi intensywność wycieczki, chyba za dużo czasu na nudę nie było:-)

Czako said...

Ani chwili: wino, jedzenie i widoki od 9-tej rano do nocy. I wspaniali ludzie. Tęsknię bardzo.

kejsper said...

a co to jest passiflora? i skad wiesz jak pachnie? :)

Czako said...

Inaczej cierpiętnica. Skąd wiem? No po prostu wiem. Obłędny zapach zresztą.

kohei said...

Gratuluję podróży, zazdroszczę wrażeń i zmysłu obserwacji:) Pozdrawiam!

Czako said...
This comment has been removed by the author.