Sunday, May 17, 2009

Les Chaumiennes Pouilly-Fume, Figeat

Nazwa: Les Chaumiennes !

Kraj: Francja, dolina Loary, AC Pouilly-Fume

Szczep: Sauvignon Blanc

Rocznik: 2007

Cena: do 15 euro

Miejsce zakupu: u producenta w Pouilly sur Loire.

Krystalicznie czyste, jasno złociste. Nos wspaniały, słodkawy i soczysty, głaszcze podniebienie. Zaczyna się świeżo – nutką zielonego jabłka i cytrusów. Po jakimś czasie zaczyna dominować słodycz kwiatów białego bzu, w tle mocno dojrzała gruszka. Potem stabilizuje się na zapachu jasnego miodu i żółtych jabłek. Usta kremowe, aksamitne ale jednocześnie żywe. Krągłe i owocowe. Jeżeli miałbym w jakimś winie szukać legendarnej mineralności to właśnie w tym – w długim finiszu pojawia się element mokrej, kredowej skały.

Pouilly sur Loire było ostatnim przystankiem na naszej trasie po winnicach Francji. Pamiętam, że było gorąco. Pamiętam, że nazwę Figeat znalazłem w przewodniku winiarskim Hugh Johnssona. Pamiętam też, że przed nami grupa turystów kupiła całą skrzynkę tego wina. Mi zostało kilka Euro na jedną butelkę. Świetnie wydane kilka Euro. Dostałem za nie wspaniałe, aromatyczne wino. Świeże ale nie banalne, pełne owoców pamiętających na jakiej ziemi dojrzewały. Podane do krewetek z sosem pomarańczowym a potem na deser do koziego sera. Wspaniałe.


1 comment:

eva said...

Jedno z najwybitniejszych bialych win jakie ostatnio pilam, w pierwszej trojce z Jurancon i eiswein. A ze takie bylo dobre, wypislismy cala butle...